8 May

You are here

All day long – La fabbrica della Pasta di Gragnano – Launch and presentation of the new Artisan Coffee Pasta

Tasting of a different coffee, as it was prepared 100 years ago, whereby the new Coffee Pasta is made
Starring: coffee tasting in collaborationwith Kimbo Spa
Hall 5 - Booth B02/C06

 

All day long – Nuova Portalupi Salumi srl – Show cooking

Show cooking with a menu realized by the students from Hotel management and Catering School
Starring: Vocational school 6 Pastore
Hall 2 – Booth A01/B06

 

All day long – Sipa International Srl – Cooking demo of Martino couscous with Giallozafferano iBlog

Cooking demos with Giallozafferano bloggers, come to find out how to prepare your couscous meals in a easy and tasty way
Starring: Sara Bonaccorsi e Simona Novarini
Hall 4 – Booth T22

 

8:30am - 5:00pm – Duru Bulgur – Bulgur tasting event

During the fair, we will be cooking bulgur “so healthy, made of wheat”, for a tasting for all visitors.
Starring: chef Emroh Golol
Hall 5 – Booth S12

 

9:30am - 4:00pm – Ban Me Gold – Enjoy coffee with Honee Coffee

You will have the opportunity to experience: ground a cup of coffee by your own, enjoy the high-end coffee, cooperate to become a distributor
Hall 6 – Booth D05

 

9:30am - 6:00pm – Ipack-Ima – Ipack-Ima Village

IPACK-IMA VILLAGE is the preview of the technological innovations applied to food packaging that will be on show at IPACK-IMA 2018, to be held at Fiera Milano from May 29 to June 1st.
IPACK-IMA is the food and non-food processing and packaging technology show.
Technology innovation, customer experience, internationality and hot topics are the watchwords for the 2018 edition
Reception Halls 5/7

 

9:30am - 6:00pm – Meat-Tech – Meat-Tech Village

MEAT-TECH VILLAGE is the preview of the technological innovations and products applied to meat industry that will be on show at MEAT-TECH 2018, to be held at Fiera Milano from May 29 to June 1st.
MEAT-TECH is the show held together with IPACK-IMA. It is devoted to the supply chain for the meat industry: from ingredients to materials, from processing to packaging technologies. Technology innovation, customer experience, internationality and hot topics are the watchwords for the 2018 edition
Hall 2 –  Booth U11/Z22 

 

9:30am - 4:00pm – Greek Pavilion – Greek tastings event-buyers lounge

Experienced chefs will prepare breakfast and lunch dishes from a wide range of Greek specialties
Hall 6 – Booth G024/F07A F02/E07 E02

 

10:00am -  5:00pm – Agrit Conserve Srl – Agrit show cooking

All the taste pf the Sicilian and Mediterranean cuisine with Agrit sauces
Starring: Chef Gioacchino Gulino
Hall 7 – Booth S08/S10

 

10:00am - 5:00pm – FIPE – juices and smoothies with fresh fruit and vegetables

FIPE FRUIT BAR – Reception 2-4

 

10:00am - 5:00pm – FIPE – the chef’s creations with fruits and vegetables

Risto FIPE FRUIT&VEGETABLE – Reception 2-4

 

10:00am - 12:00pm – FIPE – Five colours in five portions (a project by UNAPROA)

A prototype of an eco-friendly bar

ACADEMY REFRESH – Reception 2-4

 

10:00am - 11:00am – JRE – Show cooking

The JRE-Jeunes Restaurateurs from 12 European countries, will enhance gourmet products through specials meals and cooking demos
Starring: JRE-Jeunes Restaurateur 
Hall 10 – Booth JRE Area Gourmet

 

10:00am - 12:00pm – La Cafferia – V60

Preparation and tasting of Gourmet Mono Origin coffee with V60 extraction method
Starring: Helena Oliviero, Italian Champion Ibrik - Cezve 2016 and Official Trainer Special Coffee Association
Hall 3 – Booth T10

 

10:00am - 10:30am – T.M. srl Torrefazione dei f.lli Morandini & C – Latte art

How to decorate a cappuccino with the latte art technique
Starring: Luca Bernardoni, professional bartender
Hall 10  Booth G09

 

10:30am -  6:00pm – Cirillo Group-Bella Contadina – Premium Sauce exhibition 

Presentation of the new top gourmet product by Bella Contadina –Premium Sauce– made with 100% extra virgin olive oil, fresh tomatoes and spices
Starring: Chef Massimo di Maggio
Hall 5 – Booth B01/B05

 

10:30am -  11:00am – La Campofilone – The making of “La Campofilone” egg pasta with granny Clementina

Granny Clementina teaches how to make the best Campofilone egg pasta ever, while Enzo, owner of “La Campofilone”, will reveal the special features of his unique egg pasta.
Starring: Enzo Rossi, owner of La Campofilone and his mum Clementina, master of  egg-pasta making
Hall 5 – Booth D02/E03

 

10:30am – Le Fattorie Fiandino in Piemonte – The pastries of Diego Crosara: sweet and savoury intrerpretations

Amazing pastries made with our butters (salted and unsalted) by the Master of Pastry Diego Crosara. Cooking demo with delicious tastings.
Starring: Chef Diego Crosara, academic and world champion of pastry.
Hall 4 – Booth K12/L11

 

11:00am - 11:30am – Bord Bia – Origin Green Presentation

Presentation about Ireland’s national food sustainability programme
Hall 2 – Booth C11/D20

 

11:00am – Consorzio Gorgonzola – Show cooking

Creating recipes with Gorgonzola Dop Cheese
Starring: Chef Cravero
Hall 4  Booth K18/L13

 

11:00am – Corsino Corsini S.p.A. - Caffè Corsini – Coffee Cupping

Cupping of the best microlot coffees selected by Franceso Sanapo
Starring: Franceso Sanapo
Hall 3  Stand T16/T20

 

11:00am – 1:00pm – Molini Pizzuti Srl – Neapolitan pizza workshop

The pizza maker Antonio Langone will held a workshop on pizza napoletana
Starring: Antonio Langone
Hall 5 – Booth E02/F05

 

11:00am - 12:00pm – Vinitaly International Academy – Great white Italian wines 

Vinitaly International Academy Executive Wine Seminar
Organised by: Wine Discovery by Vinitaly with Associazione Italiana Sommelier
Wine Discovery by Vinitaly - Hall 3  - Booth U01/U29 Z02/Z30

 

11:00am – Yogibio Srl – Show cooking

Cooking demo and tastings of vegetarian organic products
Starring: Chef Claudio Petracco
Hall 4 – Booth V19

 

11:30am - 3:00pm – La Campofilone  – La Campofilone: tastings of egg-pasta with regional products from sea, hills and mountains

Come and taste La Campofilone egg-pasta with the freshest and tastiest seasonal ingredients from the three areas of Le Marche: mountains, hills and sea. To make a journey through taste.
Hall 5 – Booth D02/E03

 

11:30am – Molino Quaglia – From classic pizza to the gourmet pizza

Petra flours: how to choose between stone-milled flours and cylinders-milled flours according to the type of pizza
Starring: Corrado Scaglione and Antonio Pappalardo
Hall 7 – Booth V21/E24

 

11:30am – Puglia Selection -  Cooking show dimostrativi

Il nostro chef rielaborerà la tradizione della cucina pugliese in chiave internazionale
Starring: Chef Puglia Selection
Hall 5 – Booth T26/U27

 

11:30am - 12:15pm – Raguso - Show Cooking

Legume pasta and EVO oil meet oriental tastes and spices, a journey made of flavor and training looking for essences and benefits of ginger and green tea-flavoured oil
Hall 5 – Booth N18/P19

 

11:30am - 12:15pm – Società Agricola Monte Monaco – Mediterranean diet 2.0: from the heart of Sibillini Mountains

Tasting Monte Monaco pasta 100% organic legume flour with combination of sauces typical of Sibillini Mountains area. Not to be missed!
Starring: Alessio Camilletti
Hall  4 – Booth R11/R13

 

12:00pm – 5:00pm – Antiche tradizioni di Gragnano – Show cooking

Cooking demo with the artisanal pasta of Gragnano IGP
Starring: Chef Alberto Fortunato
Hall 5 – Booth E02/F05

 

12:00pm - 1:00pm – Bord Bia  – show cooking

Cooking demonstration and tastings of Irish beef and lamb, carried out by Board Bia’s Chefs Irish Beef Club
Starring: Francesco Cassarino
Hall 2 – Booth C11/D20

 

12:00am – 1:00pm – Caseificio Artigiana – Taste travels: knowledge, tastes, wonders

Visual Food, edible colors and multisensory food. A taste laboratory will be created, in order to bring to the table value, quality and conviviality.
Starring: Mariateresa Amoruso (Editor in Chief Sì Puglia), Bice Perrini (Coloribo, Chef artist)
Hall 4 – Booth C20/D21

 

12:00pm – Costa d’Oro Spa – Cooking demo by chef Samuele Bovini from Università dei Sapori

How to create a healthy and delicious menu. During the event there will be one cooking demo.
Starring: Chef Samuele Bovini
Hall 5 – Booth G22/H23

 

12:00pm – Cuor Di Farina Srls - Neapolitan pizza tasting

Neapolitan pizza tasting
Starring: Michele Intrieri
Hall 1  – Booth M19

 

12:00pm - 1:30pm  – Fioravanti –  Gourmet Aperitif

Gourmet Aperitif: the company will present its finger food specialties with an innovative gourmet twist. Treats to savour with all senses
Hall 1 – Booth F18/G13

 

12:00pm – Fratelli Lunardi – Ring for a toast

We want to talk about what has brought us here, let's do it by making a toast together: Monday to the family; Tuesday to our best sellers; Wednesday to friends; Thursday to Earth.
Hall 7 – Booth U11/V14

 

12:00 – 13:00 – JRE – Show cooking

The JRE-Jeunes Restaurateurs from 12 European countries, will enhance gourmet products through specials meals and cooking demos
Starring: JRE-Jeunes Restaurateur 
Hall 10 – Booth JRE Area Gourmet

 

12:00pm - 1:00pm – Pata – Magic Happy Hour

Pata is glad to invite you to a magical happy hour
Hall 3  – Booth M16/M20

 

12:00pm - 1:00pm – Sfera Italia Srl – Di pane in meglio

Demo of the new baking products
Hall 7 – Booth A11/A13

 

12:00pm - 12:30pm – T.M. srl Torrefazione dei f.lli Morandini & C – Cioko art

How to decorate coffee and cappuccino with topping or chocolate
Starring: Luca Bernardoni, professional bartender
Hall  10 – Booth G09

 

12:00pm – Turchet Italia Srl – Show cooking octopus and seafood salad

Our chef will show you how to prepare delicious antipasti with our products in few minutes
Starring: Zanin Lorenzo
Hall 5 - Booth N25/N27

 

12:15pm - 2:30pm –  Andriani – The cooking show with chef Massimo Buono

Come visit Felicia to enjoy the organic and gluten free recipes, and to discover all what's new
Starring: Chef Massimo Buono
Hall 7 – Booth N07/ P10

 

12:15pm - 1:00pm – Dalla Costa Alimentare – Show cooking ancient grains

Products made of ancient grains are more digestible and have a lower gluten content than conventional products. Come to enjoy our proposals!
Starring: The Man of the River
Hall 7 – Booth N12/N14

 

12:30pm - 1:30pm – Agricola Lodigiana srl – Show cooking – Risotto tasting using our Reperso Rice

Free tasting of risotto, using our Reperso rice, a new variety of rice, intense flavor and delicate taste, high nutritional value, high degree of stickiness
Hall 7 – Booth N11/N13

 

12:30pm - 3:00pm – Consorzio Fapi-Frantoi Artigiani & Piccole Imprese – The oil is eating. The event of the Consortium of extra-virgin olive oil artisans

We are 12 manufacturers. Every “Mastro oleario” has created his extra-virgin olive oil. Throughout the territories tradition, every day the chefs will prepare plates with the name of the oil, to delight of our guests 
Starring: Chef Daniele Paralovo
Hall 5 - Booth G18/G20

 

12:30 – Consorzio Tutela Grana Padano –  Tutto Gnam with Grana Padano Pdo

Gnambox cooks with Grana Padano at TUTTOFOOD and live on Facebook
Starring: Gnam Box
Hall 4 – Booth M02/M04

 

12:30pm – Le Fattorie Fiandino in Piemonte – Risotto and Capunet with Fattorie Fiandino cheeses

Fresh combinations for a vegetarian lunch break
Starring: Chef Francesco Nusdeo
Hall 4 – Booth K12/L11

 

12.30pm – 2.00pm - Korea Pavilion - Cooking Show with Fabrizio FERRARI and Sun Young KOO

Cooking show of a typical Korean dish, buckwheat Crepes (메밀 전병), by Korean chef Sun Young Koo and Italian chef Fabrizio Ferrari, Michelin one star, winner of the Korean Cooking Contest 2016 organized by the Consulate General of Korea.
Starring: Fabrizio Ferrari, Sun Young KOO
Hall  6 – Booth B09/C10 

 

12:30pm - 2:30pm – Petti - Il pomodoro al centro – Show cooking with Max Mariola

Max Mariola will cook Cod Amatriciana, Pasta with datterini tomatoes, zucchini and courgettes flowers, Breaded quail egg in truffle sauce with asparagus and Tuna  tidbits with tomato sauce
Starring: Petti -Il pomodoro al centro
Hall  7 – Booth H15/K20

 

12:30pm – Yogibio Srl – Show cooking

Cooking demo and tastings of vegetarian organic products
Starring: Chef Claudio Petracco
Hall 4 – Booth V19

 

1:00pm  3:00pm – La Cafferia – French Press

Preparation and tasting of coffee Gourmet Mono Origin with French Press extraction method
Starring: Helena Oliviero, Italian Champion Ibrik - Cezve 2016 and Official Trainer Special Coffee Association
Hall  3 – Booth T10

 

1:00pm – Salumificio San Michele – Show cooking

Food as show: the chef will present finger food with ham, exalting flavor and quality, for all cooking enthusiasts or for those one interested and curious about food-related activities
Starring: Chef Cristian Broglia
Hall 2 – Booth D15/E20

 

1:00pm - 5:00pm – Molino Denti - Chef Monica Bianchessi and the new Selezione Top Italian Chef flours

Chef Monica Bianchessi presents the new Selezione Top Italian Chef flours: artistic tasting
Starring: Chef Monica Bianchessi
Hall 7 – Booth S01/S05

 

1:30pm – Puglia Selection – Cooking show

A dedicated chef will prepare traditional Apulian dishes with international elements, to welcome every culture
Starring: Puglia Selection chef
Hall  5 – Booth T26/U27

 

1:30pm - 2:00pm – T.M. srl Torrefazione dei f.lli Morandini & C – C – The perfect espresso coffee

Analysing and tasting the Italian espresso coffee
Starring: Luca Bernardoni, professional bartender
Hall  10 – Booth G09

 

2:00pm - 2:30pm – Bord Bia – Meat Academy Presentation

A presentation about the production of beef and lamb in Ireland
Starring:
Hall 2 – Booth C11/D20

 

2:00pm - 5:00pm – FIPE – “Beer & fruit” (light spring beers)

A prototype of an eco-friendly bar
HORECA GREEN – Reception 2-4

 

2:00pm – 3:00pm – JRE – Show cooking

The JRE-Jeunes Restaurateurs from 12 European countries, will enhance gourmet products through specials meals and cooking demos
Starring: JRE-Jeunes Restaurateur 
Hall 10 – Booth JRE Area Gourmet

 

2:00pm - 4:00pm – Macalove Dolcitalia – Meet & Greet with Rocco Siffredi

Rocco Siffredi will meet TUTTOFOOD visitors and will present his “high content of love” energy drink Macalove, offering the opportunity to taste it at Dolcitalia booth
Starring: Rocco Siffredi
Hall 3 – Booth L27/L28

 

2:00pm – Maple Farm – Maple syrup: production, new grading system and tasting

Introduction to maple syrup: how it is made, the new grading system, testing session
Hall 5 – Booth N14

 

2:00pm - 2:45pm – Raguso - Show Cooking

Legume pasta and EVO oil meet oriental tastes and spices, a journey made of flavor and training looking for essences and benefits of ginger and green tea-flavoured oil
Hall 5 – Booth N18/P19

 

2:00pm - 4:00pm – ​Unaprol - Sensory profiles - oil winners of Ercole Olivario XXV edition

Hall 6  – Booth A31/A47 E30/E48

 

2:00pm – Yogibio Srl – Show cooking

Cooking demo and tastings of vegetarian organic products
Starring: chef Claudio Petracco
Hall 4 – Booth V19

 

2:30pm - 4:00pm – FIPE –The products of vegetable garden on the table (round table with Unaproa – Laboratorio delle Idee – Chef)

ACADEMY REFRESH – Reception 2-4

 

2:30pm - 3:00pm – La Campofilone – The making of “La Campofilone” egg pasta with granny Clementina

Granny Clementina teaches how to make the best Campofilone egg pasta ever, while Enzo, owner of “La Campofilone”, will reveal the special features of his unique egg pasta.
Starring: Enzo Rossi, owner of La Campofilone and his mum Clementina, master of  egg-pasta making
Hall 5 – Booth D02/E03

 

2:30pm – Molino Quaglia – Bakery Today. The flours for the new bakery formats

Four families of flours and cereals. The new bakery formats.
Starring: Giovanni Marchetto
Hall 7 – Booth V21/E24

 

3:00pm – Coam Industrie Alimentari Spa – Tuna becomes bresaola

The tradition of the Apulian cuisine meets the innovation with the new Tuna bresaola.
Starring: Chef Carlo La Franceschina – Chef at the two restaurants Trattoria Il Marinaio (Milan)
Hall 2 – Booth H07/K10 

 

3:00pm – Costa d’Oro Spa – Cooking demo by chef Samuele Bovini from Università dei Sapori

How to create a healthy and delicious menu. During the event there will be one cooking demo.
Starring: Chef Samuele Bovini
Hall 5 – Booth G22/H23

 

3:00pm – HDS Spa – Alessandro Circiello’s Secret Ingredient

Nurturing your talent with Robo products. Alessandro Circiello, Robo brand ambassador, will demonstrate how to prepare creative, tasty and genuine dishes during an exciting showcooking
Starring: Chef Alessandro Circiello
Hall 7 – Booth F01/G08

 

3:00pm - 5:00pm – La Cafferia – Ibrik

Preparation and tasting of coffee Gourmet Mono Origin with Ibrik extraction method
Starring: Helena Oliviero, Italian Champion Ibrik - Cezve 2016 and Official Trainer Special Coffee Association
Hall  3 – Booth T10

 

3:00pm – Maestri Artigiani Italiani Srl – Presentation of organic, vegan and gluten free coffee

Hall 5  – Booth S26/S28

 

3:00pm – 5:00pm – Molini Pizzuti Srl – Pizza in pala

The pizza maker Fabrizio Sacchi will held a workshop on Neapolitan pizza
Starring: Fabrizio Sacchi
Hall 5 – Booth E02/F05

 

3:00pm – 3:45pm – Società Agricola Monte Monaco – Mediterranean diet 2.0: from the heart of Sibillini Mountains

Tasting Monte Monaco pasta 100% organic legume flour with combination of sauces typical of Sibillini Mountains area. Not to be missed!
Starring: Alessio Camilletti
Hall  4 – Booth R11/R13

 

3:00pm - 3:30pm – T.M. srl Torrefazione dei f.lli Morandini & C – C – Latte art grading

Learning latte art technique “step by step”
Starring: Luca Bernardoni, professional bartender
Hall  10 – Booth G09

 

3:00pm - 4:00pm – Unaprol – Presentation Autentico Nfc 

A solution to counterfeiting and the parallel market
Hall 6  – Booth A31/A47 E30/E48​        

 

3:00pm - 4:00pm – Vinitaly International Academy – Three red Sardinian wines at the top of international wines

Vinitaly International Academy Executive Wine Seminar
Organised by: Wine Discovery by Vinitaly with Associazione Italiana Sommelier
Wine Discovery by Vinitaly Hall 3 - Booth U01/U29 Z02/Z30 

 

3.30pm – Corsino Corsini S.p.A. - Caffè Corsini – The last call

Presentation and showing of the short-movie “The last call” followed by tastings of coffees from Kenya
Hall 3, Booth T16 T20

 

3:30pm – Molino Quaglia – Clean organic. Organic flours and food safety

Choosing the best organic grains is not enough for the consumer’s health. Let’s discover Molino Quaglia’s bionic eye.
Starring: Giulia Miatto
Hall 7 – Booth V21/E24

 

3:30pm – Puglia Selection – Cooking show

A dedicated chef will prepare traditional Apulian dishes with international elements, to welcome every culture
Starring: Puglia Selection Chef
Hall  5 – Booth T26/U27

 

3:30pm – Yogibio Srl – Show cooking

Cooking demo and tastings of vegetarian organic products
Starring: Chef Claudio Petracco
Hall 4 – Booth V19

 

4:00pm - 5:00pm – Brewdog – Brewdog in 5 beers

Brewdog presentation through the tasting of the 5 most iconic beers of the brewery. Confirmation needed to giorgia@alesandco.it. Tasting will be in Italian
Starring: Brewdog staff
Hall 3 – Booth U10/U12

 

4:00pm - 5:00pm – FIPE – The colorful recipes created by Istituto Carlo Porta

ACADEMY REFRESH – Reception 2-4

 

4:00pm - 5:30pm – Korea Pavilion Cooking Show with Fabrizio FERRARI and Sun Young KOO

Cooking show of a typical Korean dish, buckwheat Crepes (메밀 전병), by Korean chef Sun Young Koo and Italian chef Fabrizio Ferrari, Michelin one star, winner of the Korean Cooking Contest 2016 organized by the Consulate General of Korea.
Starring: Fabrizio Ferrari, Sun Young KOO
Hall 6 – Booth B09/C10 

 

4:30pm - 5:30pm – Demetra Srl – Delight in a few steps

How to prepare a delicious dessert to make a difference. Tasting of top quality desserts, fast and easy to make
Hall  7 – Booth N01/P06

 

4:30pm - 5:00pm – La Campofilone – The making of “La Campofilone” egg pasta with granny Clementina

Granny Clementina teaches how to make the best Campofilone egg pasta ever, while Enzo, owner of “La Campofilone”, will reveal the special features of his unique egg pasta.
Starring: Enzo Rossi, owner of La Campofilone and his mum Clementina, master of  egg-pasta making
Hall 5 – Booth D02/E03

 

4:30pm - 5:15pm – Raguso - Show Cooking

Legume pasta and EVO oil meet oriental tastes and spices, a journey made of flavor and training looking for essences and benefits of ginger and green tea-flavoured oil
Hall 5 – Booth N18/P19

 

4:30pm - 5:00pm – T.M. srl Torrefazione dei f.lli Morandini & C – C – Italian cappuccino

Rules for the correct preparation of a perfect cappuccino
Starring: Luca Bernardoni, professional bartender
Hall  10 – Booth G09

 

5:00pm - 6:00pm – FIPE – Alternating school-work (issue of FIPE certificates)

ACADEMY REFRESH – Reception 2-4

 

5:00pm - 6:00pm – Pata – Magic Happy Hour

Pata is glad to invite you to a magical happy hour
Hall 3  – Booth M16/M20

 

5:30pm - 6:00pm – Brewdog – Brewdog Happy Hour

Close the day informally with Brewdog people and beers
Starring: Brewdog staff
Hall 3 – Booth U10/U12

 

5:30pm - 6:00pm – La Campofilone  – La Campofilone: tastings of egg-pasta with regional products from sea, hills and mountains

Come and taste La Campofilone egg-pasta with the freshest and tastiest seasonal ingredients from the three areas of Le Marche: mountains, hills and sea. To make a journey through taste.
Hall 5 – Booth D02/E03

CONTACTS

  • Copyright 2012 ©
    Fiera Milano SpA
    P.Iva C.F. 13194800150
    All right reserved
    S.S. SEMPIONE 28 - 20017 RHO (MI)
 
 

NEWSLETTER

Sign up to our newsletter to stay informed about all the latest show and industry news, product launch information and trend reports. 

>> Subscribe now